Ciągłe zmęczenie i senność to oznaka braku witamin i odpowiedniej diety

Jeśli odczuwasz ciągłe zmęczenie oraz senność może to oznaczać, że brakuje ci witamin, a także odpowiedniej diety. Przyczyną braku energii może być także zbyt mała ilość snu w nocy oraz ruchu w ciągu dnia. Sprawdź, jakich witamin i składników odżywczych potrzebujesz, by czuć się wypoczętym i pełnym witalności.

Przyczyny ciągłego zmęczenia i senności

Ciągłe zmęczenie i senność mogą być wywołane przez rozmaite czynniki. Najczęstsze z nich to niedobór witamin, nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej, stres, czy mała ilość snu.

Niedostateczna ilość witamin, mikroelementów, pierwiastków i innych substancji odżywczych może objawiać się uczuciem permanentnego braku energii oraz niewyspania.

Jeśli nasze menu jest nieodpowiednio skomponowane lub jest zbyt obfite, może stanowić przyczynę zmęczenia i senności. Pod pojęciem niewłaściwej diety należy w tym przypadku rozumieć parametry jakościowe i ilościowe naszego jadłospisu, nawodnienie organizmu oraz ewentualne nietolerancje pokarmowe. Spożywanie produktów, których nasz ustrój nie toleruje, może bowiem powodować ospałość i zmęczenie.

Co więcej zarówno za mała jak i za duża dawka ruchu może manifestować się zmęczeniem i ciągłym ziewaniem.

Także stres, zwłaszcza jeśli jest długotrwały, sprawia, że odczuwamy brak siły, mamy ochotę iść spać, nawet w środku dnia. Sen natomiast jest się bardzo ważny dla naszego dobrostanu. Jeśli jest go za mało albo za dużo, jeśli w czasie snu chrapiemy, możemy wówczas czuć się wyczerpani.

Co jeszcze może powodować uczucie przemęczenia i senność? Przyczyny takiej sytuacji mogą leżeć w schorzeniach, na które cierpi organizm. Jednak w pierwszej kolejności warto zadbać o zdrowy styl życia, poprawę jakości i ilości snu, itp. Jednak jeśli te prozdrowotne działania nie poskutkują, warto skonsultować swoje objawy z lekarzem.

Jakie witaminy stosować na zmęczenie i uczucie senności?

Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku witamina C, B6, B12, magnez oraz kwas pantotenowy. Ze znużeniem i uczuciem braku siły powinny rozprawić się także tiamina i biotyna. Z kolei cynk pozytywnie wpłynie na walkę ze stresem oksydacyjnym. Głóg można wykorzystać by przeciwstawić się stresowi. Zaś miłorząb japoński (inaczej ginko biloba) zadba o sprawny umysł oraz właściwy poziom koncentracji, która w okresie przemęczenia może być osłabiona.

Innowacją wśród nowych składników jest 1-MNA - podstawowy metabolit witaminy B3. Jest to endogenna substancja pochodzenia witaminowego, która powstaje w ludzkim organizmie w wyniku przemian metabolicznych witaminy B3. Jednak wraz z wiekiem obniża się fizjologiczna zdolność organizmu do przekształcania witaminy B3. Odkryto, iż w naturze 1-MNA kryje się w algach Wakame oraz w zielonej herbacie, składających się na menu Japończyków. Japonia z kolei słynie z tego, że jej mieszkańcy długo cieszą się dobrym zdrowiem. Warto więc zacząć suplementować 1-MNA.

Menavitin Vital to suplement diety, który jako jedyny na rynku zawiera unikalną, innowacyjną substancję 1-MNA w połączeniu z ekstraktem z kwiatostanu głogu, witaminą C, cynkiem i kompleksem witamin z grupy B. Polecany jest jako uzupełnienie diety osobom dorosłym, które chcą wesprzeć układ nerwowy, poprawić samopoczucie oraz utrzymać prawidłową sprawność umysłową i funkcje poznawcze.

Jaka dieta jest najlepsza na zmęczenie i senność?

Jak radzić sobie ze zmęczeniem i ospałością? Bardzo ważny punkt stanowi tutaj odpowiednia dieta oraz nawadnianie organizmu. Zbyt mała podaż wody może powodować ociężałość psychiczną i fizyczną. Z kolei za dużo kawy oraz czarnej herbaty, w których występuje kofeina, może powodować zmęczenie organizmu.

Senność i zmęczenie mogą być wywołane przez ciężkostrawną, tłustą dietę, w której dominują niezdrowe tłuszcze, cukry i węglowodany. Warto zatem w jadłospisie wymienić mięso na warzywa (zwłaszcza zielone i strączkowe), ryby oraz kasze i ryż. Długożyjący Japończycy zajadają się także tofu, owocami morza, grzybami i wodorostami. Czemu nie wziąć z nich przykładu?

Także zbyt obfite posiłki mogą przyczyniać się do uczucia zmęczenia i senności. Niektóre produkty mogą być nietolerowane przez nasz organizm, który może zareagować np. ospałością na zjedzenie danej substancji. Warto zatem obserwować odzew organizmu na dany produkt aby w porę wyłapać, co nam może szkodzić i co powinnyśmy wyeliminować z diety.

Ciągłe zmęczenia i senność a styl życia

Człowiek do normalnego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej dawki energii, którą może pozyskać z właściwej diety, regularnego nawadniania się, dostarczania witamin i innych niezbędnych składników mineralnych, a także ze zdrowego snu.

Pod tym pojęciem powinno się rozumieć nie tylko optymalną ilość snu (mówi się o 8-godzinnym nocnym wypoczynku, jednak wielu osobom starcza 5-6 godzin nieprzerwanego snu by odpocząć), ale też jego jakość. Powinniśmy się kłaść do łóżka o stałej porze. Materac, na którym śpimy, powinien być wygodny, pokój, w którym wypoczywamy, dobrze żeby był przewietrzony. Jeśli chrapiemy, a być może zdarzają się nam także incydenty bezdechów sennych, warto wykluczyć to zjawisko z sypialni.

Na samopoczucie wielki wpływ ma także aktywność fizyczna, a jeśli jest ona wykonywana na świeżym powietrzu, oprócz ruchu zapewniamy organizmowi również dotlenienie. Podczas ćwiczeń ruchowych wydzielają się endorfiny oraz energia, które wypierają zmęczenie i senność.

Suplement diety