Trening mózgu i zbilansowana dieta wspomogą pamięć i koncentrację

Właściwy trening mózgu oraz zdrowa dieta mają ogromny wpływ na pamięć i koncentrację. Jak ćwiczyć umysł, aby jak najdłużej pozostał sprawny? I co jeść, aby go wspomóc i poprawić pamięć oraz koncentrację?

Jak wykonywać trening mózgu?

Trening mózgu polega na wykonywaniu takich czynności i angażowaniu się w takie aktywności, by był stale stymulowany, czyli niejako popędzany do pracy. Jeśli nie będziemy ćwiczyć mózgu, tak jak ćwiczymy mięśnie na siłowni, rozleniwimy go, czego skutkiem będzie osłabienie pamięci, koncentracji oraz koordynacji ruchowej, czy pogorszenie zdolności do rozwiązywania problemów.

Trening pamięci oraz koncentracji można wykonywać na wiele sposobów. Mózg nie lubi rutyny, zatem powinniśmy mu wciąż dostarczać nowych bodźców np. poprzez naukę obcych języków, uprawianie różnych dyscyplin sportowych, rozwiązywanie krzyżówek, rebusów, itp., granie w gry logiczne, spotykanie się z ludźmi (szczególnie pozytywnie wpływa na umysł poznawanie nowych osób), a także robienie wciąż nowych rzeczy lub wykonywanie pewnych czynności w odmienny sposób niż zazwyczaj. Nawet pójście lub pojechanie inną drogą do pracy niż zwykle stanowi już ćwiczenie dla mózgu.

Aby mózg dobrze działał, potrzebny mu relaks oraz endorfiny, które produkujemy podczas śmiechu. Zatem im więcej śmiesznych żartów wysłuchamy, zabawnych filmów obejrzymy, czy przeżyjemy komicznych sytuacji, tym lepiej dla umysłu. Wówczas pozytywnie i z optymizmem podchodzimy do wielu spraw i przeciwności losu.

Jakie są ćwiczenia na pamięć i koncentrację?

Jak poprawić pamięć i koncentrację w drodze ćwiczeń? Jest wiele sposobów żeby wesprzeć mózg. Jednym z nich jest liczenie dodając, odejmując, mnożąc lub dzieląc w myślach (bez użycia kartki i długopisu). Inna metoda polega na czytania tekstu, który jest odwrócony do góry nogami, czy odczytywanie zdań od końca.

Można też korzystać z gotowych łamigłówek, polegających na wyszukiwaniu wyrazów wśród literowych rozsypanek, znajdywaniu figur geometrycznych i innych kształtów w jakimś obrazie albo np. na odnajdywaniu różnic między obrazkami. Rozwiązywanie krzyżówek, quizów to również świetne ćwiczenia na pamięć.

Inną metodą, która usprawnia pracę umysłu jest rysowanie, polegające na tym, aby przyjrzeć się dokładnie obrazkowi, a następnie (już bez patrzenia na obraz) jak najdokładniej przenieść go na kartkę, uwzględniając przy tym jak najwięcej szczegółów.

Trening umysłu można robić też wymyślając skojarzenia do np. nazwisk, nazw miejscowości, nowych pojęć, które chcemy zapamiętać (np. chcąc zapamiętać nazwisko „Kaczorowski”, można skojarzyć je z kaczorem, wówczas łatwiej będzie przywołać je w odpowiednim momencie).

Jakie czynniki stymulują pamięć oraz koncentrację?

Czynnik, który ułatwia nam zapamiętanie to koncentracja na danej czynności. Dużo szybciej i dużo lepiej wykonamy jakąś pracę, jeśli poświęcimy jej 100 procent uwagi, zamias robić kilka rzeczy na raz (wówczas żadna z nich nie będzie wykonana na miarę naszych możliwości i z pewnością potrwa dłużej niż gdyby ją robić osobno).

Kolejnym bodźcem dla mózgu jest odpoczynek. Im bardziej jesteśmy odprężeni, tym łatwiej nam wykonać nawet najbardziej skomplikowane zadania.

Innym faktorem stymulującym pamięć oraz koncentrację jest poczucie humoru. Śmiech przynosi rozluźnienie, a w takich okolicznościach mózg pracuje sprawniej. Ponadto poczucie humoru można wykorzystać do zapamiętania długiej listy czynności, koniecznych do wykonania. Taki trening pamięci można wykonać układając zabawną, abstrakcyjną historyjkę, w której po kolei umieszczamy punkty z listy do zrobienia. Im ta opowieść będzie dziwniejsza i bogatsza w drobiazgi, takie jak zapachy, smaki, wrażenia dotykowe, itp., tym łatwiej będzie ją zapamiętać.

Jak poprawić pamięć i koncentrację dietą?

Odpowiednia dieta to bardzo ważny element, który pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację. W jadłospisie osoby, która chce wesprzeć pracę mózgu powinny się znaleźć przede wszystkim węglowodany złożone, które są m.in. w takich produktach jak kasze, pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, musli, otręby, ziemniaki, kiełki i kukurydza. Ponadto mózg syci się wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega-3 i omega-6, występującymi głównie w rybach, takich jak łosoś, makrela, czy sardynki oraz w oleju rzepakowym i orzechach.

Dobra dieta dla mózgu powinna także zawierać witaminy, głównie C, A, E i D i witaminy z grupy B, magnez, żelazo, lecytynę, błonnik, tiaminę, biotynę, a także ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego. Warto w tym przypadku wspomóc się suplementem diety wzbogaconym o witaminy z grupy B, magnez i ekstrakt z miłorzębu japońskiego, polecanym jako uzupełnienie diety osobom dorosłym, chcącym wesprzeć pamięć i koncentrację – Menavitin Memory.

Produkt jako jedyny na rynku zawiera także unikalną, innowacyjną substancję 1-MNA - endogenną substancję czynną pochodzenia witaminowego. Cząsteczka 1-MNA jest głównym metabolitem witaminy B3 i powstaje w wyniku przemian metabolicznych w wątrobie.

Oprócz tego powinniśmy także pamiętać o regularnym nawadnianiu się. W ciągu doby należy wypić co najmniej 1,5 litra płynów.

Jaka aktywność fizyczna poprawia koncentrację?

Ćwiczenia mózgu powinny odbywać się także na powietrzu (co dotlenia mózg) lub na sali treningowej, gdzie warto ćwiczyć jogę, tai-chi, grać w ping-ponga, czy uprawiać żonglowanie.

Joga nie tylko uspokaja ciało, ale także wycisza umysł i poprawia koncentrację. Tai-chi natomiast opóźnia efekty starzenia się mózgu, przez co osoby ćwiczące mogą dłużej cieszyć się sprawnym umysłem. Z kolei ping-pong zmusza mózg do maksymalnej aktywacji. Aby poprawić czynności umysłowe, popracować nad synchronizacją lewej i prawej półkuli mózgowej oraz wzmocnić koncentrację powinno się również żonglować.

Suplement diety